Káva, Tanzanie a péče o půdu

Aktualizace: 12. lis 2018

Navštívil jsem kávovou plantáž našich krajanů v Tanzanii a povídal jsem si s vedoucím místního Institutu pro výzkum kávy.Nikdy jsme se o Afriku moc nezajímali. Cestování nás vždy lákalo, ale naše cesty vedly spíše do Jižní Ameriky. Jednou jsme takhle večer seděli u ohně a náš Mistr včelař, František, začal vyprávět o kamarádovi, co má v Tanzanii kávovou plantáž a potřebuje zrovna pomoci se situací na farmě. Netrvalo dlouho a na Rohanu se objevil Jindřich Povolný, jeden z vlastníků tanzanské kávové plantáže. Vyprávěl nám svůj příběh o jeho první cestě do Afriky a o tom, jak se do této země zamiloval, až si nakonec založil svoji vlastní kávovou plantáž.


Poprvé v Tanzanii

„Otevřenost, bezpečí a naprostá vřelost okamžiku setkání. S těmito pocity jsem se vrátil domů. Určitě se tam chci vracet. Ta ryzost přírody je uchvacující a život na venkově neuvěřitelně tichý, vlídný a lidsky přívětivý.“

Prožili jsme v Tanzanii deset dní ve vnitrozemí. Letadlem jsme doletěli do města Mbeya, kde Číňané vybudovali nové letiště. Pak jsme jeli přímo na Jindřichovu plantáž a několik dní jsme prožili u jezera Malawi. Nejvíce se nás dotkla návštěva místní základní školy a obecně čistota přírody a vřelost místních lidí. K zemi tu má člověk blíž než kdekoli jinde. Postavili jsme si potní chýši a prožil jsem jeden ze svých nejsilnějších zážitků.

Kávová plantáž Káva jako taková je výborná komodita a podnebí v regionu Mbeya nabízí ideální podmínky. Samozřejmě nejvíce káva roste v období dešťů. Teplo a vlhko dělá divy. Kritickým obdobím pro pěstitele jsou poslední dva měsíce dozrávání kávy, kdy příroda zažívá období sucha. O úspěchu tak rozhoduje schopnost dodat dostatek vláhy prostřednictvím zavlažování. Když se vše dobře podaří, je schopný jeden dospělý kávovník vyprodukovat 2 kg kávy ročně. Jindřich má na své plantáži celkem 50 000 kávovníků, což jej řadí mezi střední pěstitele kávy. Obecně je káva vnímána jako dobrá komodita i přesto, že její cena v posledních dvou letech stále padá dolů. Jindřich věří, že s růstem spotřeby kávy v Číně a Indii může dojít k jejímu nárůstu. Uvidíme, co přinese budoucnost. Vývoj cen kávy

Péče o půdu na zemědělském venkově

„Půda je samozřejmost. Stromy jsou samozřejmost. Venkovan klidně nasype do půdy herbicid, aby mu nerostl plevel, a vyseká všechny stromy, kde potřebuje zasadit své plodiny.“

Samozřejmost je slovo, které ve vztahu k přírodě vyznívá z chování venkovanů jako mantra. Stromy tady byly vždycky, naši předci je vždycky káceli a nikdy jsme o vodu nepřicházeli. Tohle je standardní argument, když s místními řešíte problematiku lesa a vody. Tanzanská vláda již na tuto situaci reagovala poměrně přísně. Za každý poražený strom jsou 4 roky vězení. Bohužel na venkově je velmi málo policistů, kteří by toto právo vymáhali, a tak se s kácením lesů stále pokračuje.


Ještě horší je to s pesticidy, které venkované běžně používají pro ošetření rostlin. Jejich neznalost je v tomto směru skutečným zabijákem. Zaprší, pesticidy se spláchnou do potoků a řek, které místní pijí bez jakékoliv úpravy. Naštěstí v oblasti, kterou jsem navštívil, nebyl tento fenomén tak hojně rozšířen.


Rozhodli jsme se společně se ženou věnovat se těmto otázkám více a s Jindřichem připravujeme jednoduchý vzdělávací program pro základní školy v regionu Hezya. Navrhli jsme technologii, která pomůže ušetřit vodu na zavlažování v období sucha až o 50 %. Kávový institut v Tanzanii vyjádřil vůli ke spolupráci na vývoji řešení.


Těšíme se na další cestu a na smysluplnou spolupráci.

​© 2018 Jan Petr Nekovář

  • Facebook Clean
  • White LinkedIn Icon